Home » Göle Haberleri » 17. Uluslararası Göle Kaşar Festivali Başladı

17. Uluslararası Göle Kaşar Festivali Başladı

Ardahan’ın Göle ilçesinde geleneksel 17. Uluslararası Göle Kaşar Festivali başladı.Göle’de gerçekleştirilen Kaşar  festivali  gurbeten gelen çok sayıda vatandaşı bir araya toplanmasına vesile oldu.
Göle Kaşar Festivalinde konuşan Milletvekilleri, Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanı düzenlenen festivalin, bölgenin tanıtılmasına katkı sağlayacağını ifade ettiler.

Ardahan’ın Göle ilçesinde geleneksel hale gelen 17. Uluslararası Göle Kaşar Festivali başladı.Göle’de  festivalin 2. gününde protokol konuşmaları ile festivale başlandı.

Göle Festival alanına binlerce Gölelinin traktör ve at arabalarının yanısıra özel arabaları ile katılım sağladığını görüldü. Festival alanına giden yaklaşık 3 kilometrelik yolun toprak olması vatandaşları toz-toprak içinde bıraktı.

Göle’de Festival’in ikinci günkü programına AKP Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Ardahan Valisi Mustafa Tekmen, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Göksoy, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve bir çok ilden gelen Karslı iş adamları, STK ve Köy Dernekleri başkan ve yöneticileri, Kars ve çevre illerden gelen onbinlerce vatandaş ile Göle Kaymakamı Kemal Atasoy, Göle Belediye Başkanı Sabri Muratoğlu da katıldı.

Konuşmalarını gerçekleştiren Milletvekilleri, Vali, Kaymakam ve Belediye Başkanı, kendi topraklarında doğan, okuyan insanların bu bölgeye yatırım yapması, festivallerin tanıtımı için yardımcı olması ve tarım – hayvancılığın gelişmesi için katkı sağlamasını istedi.

Festival alanında köylülerin, esnafların ve vatandaşların açtığı standlar, sergilediği meyve ve sebzeler görülmeye değerdi.

Aşıkların kapışması keyfle izlenirken, yöre sanatçıları Ozan Miro ve Aşkın Kaya’nın söylediği türküler eşliğinde doyasıya halay çekildi.

Göle Uluslararası Kültür ve Kaşar Festivali Patenti alınarak festival yasallaştı.

İstanbul Komite Başkanlığı’na Asım Karabacak getirildi. İstanbul Komitesi, Ardahan Kültür Evi Derneği, Göle Kültür ve Kaşar Festivali ve Kars Ardahan’da yapılacak bütün festivallerin duyurusunu gerçekleştirdi.

Komiteler Genel Başkanı Prof. Dr. Orhan Atalay ve Mustafa Küpeli, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in makamında gerçekleştirdiği ziyaretle festival için bir dosya sundu.

Kaşar Festival Güzeli, En İyi Kaşar seçimi, En iyi Buzağı seçimi, En iyi Süt İneğinin seçimi yapılacak.

Göle İlçe Festival Komitesini ise: dernekler, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları, İşadamları, sütü sağan kadınlar, kaşar üreticileri, kurum ve kuruluşlardan temsilciler üstlendi.

Türkiye Festival Komiteleri Genel Başkanı Ardahan Milletvekili Prof. Dr Orhan Atalay 17. Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar Festival Komitesi görevini yürütürken, Ankara Festival Komite Başkanlığını Metin Demir, İstanbul Festival Komite Başkanlığını Asım Karabacak, Bursa Festival Komite Başkanlığını Recep Çoham, İzmir Festival Komite Başkanlığını Öner Osmanoğulları ve Aydın Festival Komite Başkanlığını da Mehmet Işık gerçekleştirdi.

17. Uluslararası Göle Kültür ve Kaşar festivali Komiteler Birliği de şu isimlerden oluştu.

Komite Başkanlığına EGE Bölgesi KAI Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Öner Osmanoğuları, Komite üyeliğine Buca Belediyesi Meclis Üyesi Cevat Kızılateş, Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Tuncer Polat, İzmir Liman Müdürü Turan Yalçın, Bornova Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Yahya Yıldız,

İzmir Göle Dernek Başkanı Mustafa Küpeli, İzmir Göle Gülstan Köyü Dernek Başkanı Mustafa Bozkurt, İzmir Göle Tantakıran Köyü Dernek Başkanı Muzaffer Sarıtaç, İzmir Göle Durucasu Köyü Dernek Başkanı Atila Işık, İzmir Göle Çayırbaşı Dernek Bakanı Ali Yücel Güner, EGE Bölgesi KAI Dernekler Federasyon Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Özkaya Yazar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Meclis Üyesi Bektaş Gül, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Eski Meclis Üyesi Tekin Alptekin,

İzmir Ak Parti Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Yıldırım, Çiğli Karabağlar KAI Dernek Başkan Yardımcısı Ömer Kocak, CHP Karabağlar İlçe Yönetim Kurulu Üyesi ve Federasyon Genel Başkan yardımcısı Polat Manduz, İşadamı Yalçın Mete.

Erkan SARIKAYA

Toplam Okuma Sayısı : 2018 Bu Gün Okuma Sayısı : 1Yorum Yazın

© 2012 ARDAHAN AKTÜEL · RSS · Güncel ardahan haberleri · zayıflama ilaçları